Terapia
-
Czym właściwie jest psychoterapia? To pytanie nurtuje wiele osób. Nie ma bowiej jednej, prawidłowej definicji psychoterapii z którą zgadzają się wszyscy specjaliści.
Psychoterapia to jak sama nazwa wskazuje terapia psychologiczna. To systematyczne i specjalistyczne stosowanie wybranych metod terapeutycznych, które mają na celu pomoc, wsparcie dla osób zmagających z się z różnymi problemami.
W psychoterapii chodzi o poprawę jakości życia, rozwój osobisty, zmianę sposobu myślenia, wspieranie radzenia sobie z trudnościami oraz poprawę dobrostonu pacjenta.
Większość nurtów terapeutycznych zakłada budowanie tzw. sojuszu terapeutycznego czyli najprościej mówiąc współpracy pacjenta z terapeutą, w celu poprawy jakości życia i poradzenia sobie z trudnościami dotykającymi pacjenta. Z reguły spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają około godziny. Nie jest to jednak złota i niepodważalna reguła. Tak naprawę to nie ma jednej, prawidłowej definicji psychoterapii z którą zgadzają się wszyscy specjaliści. Jest wiele "szkół psychoterapii", które różnią się mięszy sobą mi.n. w technikach i metod pracy wykorzystywanych w praktyce terapeutycznej. Przykładowe nurty terapeutyczne: psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoanaliza, psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia gestalt, psychoterapia humanistyczna. Łączy je jedno, tak naprawde najważniejsze - działanie dla dobra pacjenta.
W jakich problamach warto wspmóc się psychoterapią:
- depresja
- obniżenie nastroju
- obniożone poczucie własnej wartości,
- zaburzenia psychosomatyczne (rożnego rodzaju ból, dyskomfort, napięciew poszczególnych częściach ciała mające podłoże psychologiczne),
- zaburzenia lękowe (lęk społeczny, ataki paniki, różnego rodzaju fobie, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne tzw. nerwica natręctw, zespół stresu pourazowego),
- Zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)
- trudności w przystosowaniu się do nowej sytuacji,
- nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, złością
- problemy w nawiązaniu/ utrzymaniu relacji,
- problemy adaptacyjne w szkole/przedszkolu
- nerwica szkolna
- zaburzenie ze spektrum autyzmu (tak u dzieci jak i osób odrosłych)
- adhd
- niedostosowanie społeczne
Mam nadzieję, że chociaż trochę rozwiałam wątpliwości dotyczące czego czym jest psychoterapia.
W razie pytań jestem do Państwa dyspozycji. Pracuję w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Chcesz się dowiedzieć więcej? Zapraszam!