Postanowienia noworoczne Metoda SMART
Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają i jak to zmienić?
Schudnę, nauczę się języka, będę więcej podróżować – to tylko część z popularnych postanowień noworocznych. Wysoki poziom motywacji utrzymuje się tylko chwilę. Już w lutym zapominamy o większości planów. Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają? Co zrobić, żeby w nich wytrwać? Podpowiadamy!
O czym przeczytasz w artykule?
- Postanowienia noworoczne: nowy rok – krok do zmian
- Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają?
- Postanowienia noworoczne – jak wytrwać? Określ cel!
- Postanowienia noworoczne – jak dotrzymać dzięki metodzie SMART?
- Już wiesz, jak wytrwać w postanowieniach noworocznych!
Postanowienia noworoczne: nowy rok – krok do zmian
Tak Moi Drodzy, stało się, nadszedł Sylwester, który wprowadził nas w Nowy Rok. Przywitajmy się ze styczniem :) Jak się czujecie z faktem, że 4 zmieniła się w 5?
Napawa Was to optymizmem? Nowy rok traktujecie jako nowy krok do zmian, nowe perspektywy, nowe marzenia i nadzieje. Czy idziecie w stronę nostalgii, wizji kolejnych urodzin, przemijania?
Bez względu na to, jakie macie do tego podejście, jest to także okres na robienie sprawozdań, raportów w pracy, bilansu zysków i strat w budżecie, rachunku sumienia i podsumowań wszystkiego w mijającym roku. To także tradycyjnie okres na robienie postanowień noworocznych. Każdego roku robią je miliony ludzi na całym świecie. To plany, cele do zrealizowania, marzenia do spełnienia. Właśnie, marzenia do zrealizowania….
Badania naukowców z University of Scranton wykazały, iż jedynie około 8-10% postanowień noworocznych zostaje zrealizowana. Co sprawia, że tak się dzieje? Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają? Sprawdźmy!
Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają?
Jest kilka powodów.
Przy robieniu postanowień noworocznych robimy pewne błędy.
Najczęściej jest to jedynie myślenie życzeniowe, działające na zasadzie pobożnych życzeń, które mają się zrealizować bez naszego udziału, bez działania, bez wysiłku. Podchodzimy do tego zatem nierealistycznie.
Oczywiście, nie ma nic złego w tym, że chcemy, aby marzenia się same spełniły, a cele zrealizowały. Niestety jednak nie stanie się to bez naszego udziału.
Ponadto wyznaczamy sobie bardzo podobne, może nawet identyczne cele każdego roku.
W dodatku formułujemy cele zbyt ogólne, np. „w tym roku schudnę”.
Można też zauważyć trend polegający na wyznaczaniu zbyt wielu postanowień, w dodatku we wszystkich sferach naszego życia na raz. To za dużo!
Nim zaczniemy robić listę na ten nowy rok, najpierw zadajmy sobie pytanie: z czego składa się moje życie. To wcale nie jest ani łatwe, ani oczywiste. Większość z nas nie zastanawia się nad tym. Odpowiedzi na to pytanie, najczęściej brzmią podobnie: praca, dom, rodzina. Ok, to naprawdę ważne. Natomiast, czy to aby na pewno wszystko? Zapewne nie.
Odpowiedzmy sobie najpierw na pytania: jakie sfery funkcjonują w moim życiu, czy to mi wystarczy, czy i co chcę zmienić. Jest to ważne w kontekście realizacji postanowień noworocznych. Żeby zwiększyć szansę na ich realizację, zastanów się, do jakiej sfery życia należy moje postanowienie, czy ta sfera faktycznie istnieje czy dopiero zacznie, dlaczego ono jest dla mnie ważne, jaki % czasu chcę na to przeznaczyć. Pomoże to uporządkować cele, określić ich znaczenie.
Ponad to wyznaczane cele są robione „na oko”, bez przygotowania i planu. Rzucamy sobie np. „nauczę się hiszpańskiego w tym roku”. Tak ogólny i mało zaplanowany cel najczęściej niestety nie jest realizowany.
Przecież skoro mam na to cały rok, to mogę zacząć już dzisiaj albo 30.12 o godzinie 23:00. To znacząco wpływa na naszą motywację do podjęcia tego wysiłku. Niestety tendencja jest malejąca. Odkładamy go na bok, mówimy sobie, „ok nie mam weny, zostawię to na później”. A później okazuje się, że mamy Sylwester, a realizacji planu brak. To podcina nam skrzydła.
Niestety zapominamy też określić swoje możliwości: czasowe, finansowe, zdrowotne. Czy to pomaga? Absolutnie nie!
Wiadomo już, dlaczego postanowienia noworoczne nie działają! Są zbyt ogólne, niedopasowane do życia i możliwości, nieprzemyślane. Teraz czas zastanowić się, co zrobić, żeby spełnić postanowienia noworoczne. Jak wytrwać? Czy są na to sposoby? Zdecydowanie tak!
Postanowienia noworoczne – jak wytrwać? Określ cel!
Cel, cel, cel – to klucz do sukcesu! Po pierwsze i najważniejsze, sformułujmy cel, jaki chcemy osiągnąć. Bez tego trudno spełnić postanowienia noworoczne. Jak dotrzymać słowa samemu sobie, jeśli nie jest dokładnie określone?
Chcąc zmaksymalizować szanse powodzenia misji, zastanówmy się dobrze: co to za cel, co konkretnie chcemy osiągnąć, w jaki sposób. Pomocne w tym może okazać się odpowiedzenie na kilka pytań:
- Dlaczego chcę to osiągnąć?
- W jakim czasie chcę go zrealizować?
- W jaki sposób będę działać?
- Czy ktoś mi w tym pomoże? Jeśli tak, to kto?
- Po czym poznam, że cel został osiągnięty?
- Czego do tego potrzebuję?
- Kto mnie w tym wspiera?
- Czy jest coś, co będzie mi utrudniać osiągnięcie celu? Jeśli tak, to co?
- Kiedy będę realizować ten cel (po pracy czy przed, ile razy w tygodniu)?
W ten sposób można łatwo zarysować plan na to, jak spełnić postanowienia noworoczne. Jak wytrwać? Jest na to jeszcze jedna świetna metoda! Poznajmy ją!
Postanowienia noworoczne – jak dotrzymać dzięki metodzie SMART?
Inną, fajną i sprawdzoną metodą jest SMART.
O co w niej chodzi?
To proste! Aby zwiększyć szansę na zrealizowanie postanowień noworocznych cel powinien być SMART, czyli:
S - skonkretyzowany
M - mierzalny
A - ambitny i atrakcyjny
R - realny
T - terminowy (osadzony w czasie)
Metoda pomaga zrobić konkretne założenie, co chcemy osiągnąć. Istotne jest, żeby cel był sprecyzowany, ambitny (osiągalny, ale nie za łatwy), a jednocześnie atrakcyjny dla nas. Konieczne jest tutaj osadzenie realizacji założenia w czasie. To także musi być konkretnie wyznaczone, nie cały rok, ale ściśle określony czas, np. 03.01.2025 do 03.03.2025. Odpowiedzmy sobie także na pytanie: po czym poznam, że mój cel został zrealizowany.