Agnieszka Świerczyńska - ZnanyLekarz.pl
Jesteś tutaj: Blog Rodzaje psychoterapii: nurt integracyjny

Rodzaje psychoterapii: nurt integracyjny

Psychoterapia integratywna 

Obydwa słowa brzmią znajomo, ale co oznaczają w połączeniu? To nurt składający się z różnych podejść terapeutycznych, korzystający z najróżniejszych metod i teorii pochodzących z innych rodzajów terapii, jak np. Terapii poznawczo-behawioralnej, czy psychodynamicznej.

O co w tym chodzi?

Główną ideą tejże metody terapeutycznej mówi, iż każdy pacjent, każdy człowiek jest inny, ma przeróżne trudności i problemy, indywidualne dla siebie. Nawet pozornie tak samo nazywane problemy są inaczej odbierane przez jednostkę. Podstawowymi założeniami tej terapii są, jej uniwersalizm oraz duże możliwości wyboru w kontekście doboru teorii, technik, metod pracy. Dotyczy to także częstotliwości spotkań i ogólnej liczby sesji. Proces terapii może być zarówno długoletni, jak i krótkoterminowy.

Psychoterapia integratywna przypisuje bardzo dużą rolę relacji z pacjentem, czyli tzw relacji terapeutycznej, która zakłada skupianie się na jego potrzebach. Wszystko to zapewnia indywidualne podejście do każdego pacjenta. Terapeuta pełni tutaj rolę uważnego obserwatora, który sprawdza jak terapia przebiega, czy stosowane techniki się sprawdzają. W razie potrzeby zmienia je lub modyfikuje. Wszystkie działania terapeuty mają na celu zapewnienie pacjentowi jak najlepszej pomocy terapeutycznej.

Kto może skorzystać?

Uniwersalne To podejście tego rodzaju psychoterapii sprawia, iż każdy może z niej skorzystać. W tej metodzie, wszystko zostaje dobrane pod konkretny przypadek. Wachlarz oddziaływań terapeutycznych jest szeroki.
Metoda ta sprawdza się w pracy z osobami dorosłymi, ale nie tylko. To metoda którą z powodzeniem można pracować z dziećmi i młodzieżą. Specjalista na bieżąco monitoruje przebieg terapii, ustala kolejne kroki działania. Cały czas ma na uwadze problematykę z jaką zgłasza się pacjent. Bierze także pod uwagę aktualny etap Twojej terapii.

Sesje terapeutyczne, z reguły odbywają się raz w tygodniu, co do zasady tego samego dnia, o stałej godzinie. Trudno natomiast jest określić długość całej terapii. Jest ona uzależniona od wielu
czynników, jak, np. Twoje emocje, trudności z jakimi się zmagasz, Twoje oczekiwania, złożoność problemu z jakim się zgłaszamy.

Czy to pomoże na mój problem?

Ten rodzaj psychoterapii korzysta z wielu metod, technik, teorii, dzięki czemu jest ona skuteczna w pracy z wieloma, różnymi zaburzeniami, jak np. Zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia osobowości, problemy z samooceną, trudności w relacjami z innymi ludźmi. Sensem terapii integracyjnej jest pełną elastyczność i indywidualne podejście do każdego przypadku oraz możliwość zmiany techniki
w zależności od sytuacji. 

Agnieszka Świerczyńska - ZnanyLekarz.pl